100’den fazla uzmanın araştırmasına göre okyanuslar daha önce düşünüldüğünden daha hızlı yükseliyor!

100’den fazla uzmanın yaptığı bir araştırmaya göre, deniz seviyesindeki artış, daha önce inanıldığından daha hızlı ve küresel emisyonlar azaltılmadıkça yüzyılın sonunda 1 metreyi aşabilir .

İklim hassasiyeti ve kutup buz erimesi hakkındaki yeni bilgilere dayanarak uzmanlar, kıyı şehirlerinin Birleşmiş Milletler tarafından tahmin edilen süreden daha erken vuracak ve 2300 yılına kadar 5 metreye ulaşabilecek bir etkiye hazırlanmaları gerektiğini söylüyor.

Potsdam Almanya’daki İklim Etki Araştırmaları Enstitüsü’nden ortak bir araştırmacı olan Stefan Rahmstorf; “Deniz seviyesinden birkaç metrelik bir artış Miami, New York, İskenderiye, Venedik, Bangkok gibi birçok kıyı kenti gibi sadece birkaç bilinen örnek için felaket olacaktır. Bazılarının savunulmayacakları için tamamen terk edilmesi gerekebilir ”dedi.

Daha yüksek tahmin sunanlar ise, Antarktika ve Grönland’daki dünyanın en büyük iki buz tabakasıyla ilgili artan endişeyi vurgulamaktadır. Uydu verileri ve yerde yapılan ölçümler, bu bölgelerin bilgisayar modellerinin tahmin edilenden daha hızlı eridiğini gösteriyor. Bilim adamlarının çoğu, artık buz raflarının çökmesine yol açabilecek deniz buzul uçurumları dengesizliği nedeniyle ortaya çıkan risklerin daha iyi anlaşıldığını söyledi.

Araştırmacıların sonuçları, hükümetlerin 2015 Paris iklim anlaşmasını yerine getirmeleri ve gezegeni ısıtan gazların emisyonlarını azaltma sözü vermeleri takdirde, ne kadar ısınmanın ve deniz seviyesinin yükselmesinin önlenebileceğini gösterdi. Ancak çoğu ülke hedeflerine ulaşmaktan uzak.

Rahmstorf; “Covid pandemisinde olduğu gibi, yıkımın önlenmesi için zamanlama çok önemlidir. Zaten ciddi bir probleminiz olana kadar beklediğinizde, o zaman çok geç bir zaman olur. Koronadan farklı olarak, buz tabakalarının devrilme noktaları dengesizleştikten sonra deniz seviyesindeki yükseliş yüzyıllar hatta binlerce yıl durdurulamaz ”dedi.

Koronavirüs pandemisi, yolda daha az araba var ve endüstriyel faaliyet daha düşük karbondioksit ve metanın yüklenmesini geçici olarak yavaşlattı. Uluslararası Enerji Ajansı, küresel fosil yakıt emisyonlarının, bu yıl % 8 oranında azalacağını yansıtmaktadır.

Ancak, daha derin yapısal değişiklikler olmadan, azaltmanın geçici olması muhtemeldir ve bu atmosferde sera gazlarının birikmesinde çok az fark yaratacaktır. Met Office Perşembe günü Mauna Loa ölçüm istasyonundaki karbondioksit ölçümlerinin bu yıl milyonda 2,5 oranında artacağını tahmin etti.

Met Office’in CO2 tahmincisi Richard Betts , “Bu yıl emisyonlar azalmasına rağmen, atmosferde CO2 birikiminin tersine döneceği anlamına gelmiyor – sadece biraz daha yavaş olacak” dedi .

Çeviren: Fulya Şenbağcı Özer

Kaynak:

1. Jonathan Watts | Bağlantı

İleri Okuma:

1. Horton, B.P., Khan, N.S., Cahill, N. et al. Estimating global mean sea-level rise and its uncertainties by 2100 and 2300 from an expert survey. npj Clim Atmos Sci 3, 18 (2020). https://doi.org/10.1038/s41612-020-0121-5

2. https://www.nature.com/articles/s41612-020-0121-5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir