4. Sanayi Devriminin İlk 10 Teknoloji Eğilimi

İşlerimiz ve toplum olarak çalışma şeklimiz teknoloji tarafından dönüştürülmektedir ve mevcut küresel salgın yalnızca dijital dönüşümü de hızlı bir şekilde tetiklemektedir. Bernard Marr bu yazı ile 4. Sanayi Devrimini yönlendiren ve önümüzdeki on yılı tanımlayacak en iyi 10 teknoloji trendini incelemiştir.


1. Yapay Zeka ve Makine Öğrenimi
Nedir: Yapay zeka (yapay zeka) ve makine öğrenimi, makinelerin akıllıca öğrenme ve hareket etme yeteneğini öne çıkarır; yani, verilerden öğrendiklerine dayanarak kararlar verebilir, görevleri gerçekleştirebilir ve hatta gelecekteki sonuçları tahmin edebilirler. 
AI’nın dünyamızı ve onun içinde nasıl yaşadığımızı değiştireceğine inanıyorum. Google aramalarından, Amazon’un ürün önerilerini ve Netflix ve Spotify’dan aldığınız kişiselleştirilmiş önerileri güçlendirmenin yanı sıra hileli kredi kartı kullanımı için güvenlik sürecinde de zaten günlük yaşamımızda kullanılıyor. Yapay zeka ve makine öğrenimi de diğer birçok teknoloji trendinin oluşumunda temeldir. AI, makinelere görme (yüz tanıma), yazma (sohbet botları) ve konuşma (Alexa) gibi çok çeşitli insan benzeri süreçleri gerçekleştirme yeteneği verir. Yapay zeka, makinelerin akıllıca hareket edebilmesi daha iyi ve daha iyi hale geldiğinden, hayatımıza daha faxla sızacaktır.

2. Nesnelerin İnterneti (IoT)
Nedir: Nesnelerin İnterneti (IoT), internete bağlı olan ve veri toplayıp ileten günlük cihaz ve nesnelerin sayısının artması anlamına gelir.
Birçoğumuzun maruz kaldığı ilk akıllı cihaz bir akıllı telefon olsa da, şimdi akıllı saatlerimiz, TV’lerimiz, buzdolaplarımız var ve yakında her şeyde akıllı olana sahip olacağız – bu günlerde her şey daha akıllı hale geliyor. Bugün 20 milyar akıllı cihaz var, ancak yakında en az 200 milyar cihaza ulaşması bekleniyor. Bu akıllı cihazlar veri patlamasından sorumludur; dünyamızı ve içinde yaşama biçimimizi hızla değiştirmektedir. Makinelerin birbirleriyle bağlantı kurma ve bilgi paylaşma yeteneği IoT’nin önemli bir parçasıdır.

3. Büyük Veri
Nedir: Basit terimlerle, “büyük veri” giderek dijital çağda üretilen veri miktarındaki üssel patlama anlamına gelir.
Dünyamız her zamankinden daha fazla veriyle doludur. Ne kadar fazla veriye sahip olursanız, yeni bilgiler edinmek ve gelecekte ne olacağını tahmin etmek o kadar kolay olur. Çok sayıda veriyi akıllı algoritmalarla analiz ederek, daha önce bilinmeyen kalıpları ve ilişkileri tespit etmek mümkündür. Yani veri noktaları arasındaki ilişkileri anlayabildiğinizde, gelecekteki sonuçları daha iyi tahmin edebilir ve daha sonra ne yapacağınız hakkında daha akıllı kararlar verebilirsiniz. Analizleri otomatik olarak ayıklayabilen artırılmış öngörüler, şirketlere verilerinden daha önce görülmemiş bilgiler verecektir.

4. Blok Zincirleri
Nedir: Bir blockchain veya dağılmış defter, basit bir ifadeyle, oldukça güvenli veritabanı ve bilgi depolamanın bir yoludur.
Günümüzün dijital çağında, verilerin depolanması, doğrulanması ve korunması birçok kuruluş için ciddi zorluklar barındırmaktadır. Açık, dağıtılmış bir defter biçimi olan Blockchain teknolojisi, bu soruna pratik ve süper güvenli bir çözüm vaat ediyor. Sonuç olarak, blockchain bankacılık ve sigorta gibi endüstriler için giderek daha çekici bir araçtır. Bu bankaların nasıl işlediğini ve mallarımızı nasıl koruduğumuzu değiştirecektir.

5. Bulut ve Uç Bilgi İşlem
Nedir? Cloud computing, şirketlere büyük miktarlarda veri depolama ve neredeyse gerçek zamanlı olarak işlem yapma olanağı veren bir ağ aracılığıyla başkalarının bilgisayarlarında veri depolamak ve işlemek anlamına gelmektedir. Edge computing ise, akıllı telefonlar gibi cihazlardaki verilerin işlenmesini ifade etmektedir.
Amazon, Google ve Microsoft gibi bulut hizmet sağlayıcıları, şirketlerin tek tek sistemleri, yazılımları ve verileri korumak ve işletmek için genel maliyetleri azaltan şirketlerin tüm önemli BT altyapısını bir kuruluşun dijital noktaları yerine bulutlarında barındırmasına izin verir. Edge, ölçeğin diğer ucunda yer alır. Uzak veri merkezlerinde değil, iş operasyonlarının ön cephesinde yakın olarak ve bireysek olarak gerçekleşir. Kameralar, tarayıcılar, el terminalleri veya sensörler tarafından toplanan her bilgiyi işlenecek buluta göndermek yerine kenar cihazları, verilerin toplandığı kaynakta işlemin bir kısmını veya tamamını gerçekleştirir.

6. Robotlar ve Cobots
Nedir? Bugünün robotları, çevrelerini anlayabilen ve bunlara cevap verebilen, rutin veya karmaşık görevleri bağımsız olarak gerçekleştirebilen akıllı makineler olarak tanımlanabilir.
Bu veri odaklı çağda, robotları tanımlayan ve diğer makinelerden ayıran bağımsız hareket etme zekası ve yeteneği. İşbirliğine dayalı robotların veya kobayların yükselişi, robotik meslektaşları olarak insanlarla birlikte çalışmak için tasarlanmış en yeni nesil robotik sistemlerdir. Cobots, insanların yaptığı işi geliştirir ve işyerindeki ekstra robotik kas olan insan işgücü ile güvenli ve kolay bir şekilde etkileşime girer.

7. Otonom Araçlar
Nedir: Otonom bir araç – ister bir araba, kamyon, gemi veya başka bir araç olsun – etrafında neler olup bittiğini algılayabilen ve insan katılımı olmadan çalışan bir araçtır.
Her büyük otomobil üreticisi kendi kendine sürüş teknolojisine büyük yatırım yapıyor ve kendi kendine sürüş araçları, şehirlerimizin yüzünü değiştirebilir. Potansiyel olarak kirliliği azaltacak, günlük işe gidip gelme oranını büyük ölçüde artıracak ve daha fazlasını yapacaklar.

8. 5G Ağı
Nedir? 5G, diğer ağ yenilikleriyle birlikte bize çok daha hızlı ve daha istikrarlı kablosuz ağ sunmanın yanı sıra, daha yüklü ve daha fazla cihaz bağlama ile daha zengin, daha çeşitli veri akışlarına ulaşma olanağı sağlayan beşinci nesil hücresel ağ teknolojisidir.
Ağ teknolojisi, çevrimiçi toplumumuzun ve daha akıllı bir dünyanın belkemiğidir. Bant genişliği ve kapsama alanı arttıkça, e-postadan web’e göz atmaya, konuma dayalı hizmetlere ve video ve oyun akışına kadar daha fazlası mümkün hale geldi. Kendimiz, kullandığımız uygulamalar ve cihazlar ile bunları destekleyen bulut hizmetleri arasında sürekli olarak gerçek zamanlı veri akışı gönderiyoruz. 5G ağı bize sadece daha yüksek hızlar vermekle kalmayacak, aynı zamanda bir coğrafi alanda çok daha fazla cihaz bağlamanında üstesinden gelebilecek.

9. Genomik ve Gen Düzenleme
Nedir: Genomik, canlı organizmaların DNA’sının ve genomlarının anlaşılmasına ve manipülasyonuna odaklanan disiplinlerarası bir biyoloji alanıdır. Gen düzenleme, canlı organizmaların DNA’sını ve genetik yapısını değiştirmek için genetik mühendisliğini sağlayan bir grup teknolojidir.
Şu anda mevcut olan daha güçlü bilgisayarlar ve sofistike yazılım araçları, insan genomunu anlamamıza yardımcı oldu, çünkü genom 2003 yılında ilk kez doğru bir şekilde sıralandı. Bugün, biyoteknoloji, bir hücre içinde kodlanan DNA’yı değiştirmenin ve bölünme sonucunda gelen özellikleri etkilemenin mümkün olduğu noktaya geldi.

10. Kuantum Hesaplama
Nedir: Kuantum hesaplama, kuantum dolanması, kuantum tünellemesi ve kuantum parçacıklarının aynı anda birden fazla durumda bulunma kabiliyetini içeren atom altı bir seviyede çalışırken gözlenen tuhaf fenomenide kullanılmaktadır.
Kuantum hesaplama bir bilgisayarın tam olarak ne olduğunu yeniden tanımlayacak ve bugün süper bilgisayarlardan milyonlarca veya trilyon kat daha güçlü olan hesaplama gücü sağlayabilecek. Geleneksel ikili hesaplama, yakın gelecekte bilgisayarlarda gerçekleştirdiğimiz birçok görev için ihtiyacımız olan her şey olsa da, anlaşılmaz derecede hızlı kuantum hesaplamanın, yapay zeka ve genomik gibi karmaşık yapıların kod çözülmesi gibi alanlarda çeşitli uygulamalara sahip olması muhtemeldir.

Çeviri: Fulya Şenbağcı Özer

Kaynak:

1. Bernard Marr | Bağlantı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir